ویژگی های انواع چوب ترموود چیست و چه کاربردی دارند؟

چوب ترمو در بیشتر مواقع از جنس چوب زبان گنجشک (ASH) و چوب گونه کاج (pine) تولید می‌شود که باعث افزایش مقاومت محصول نهایی در برابر شرایط جوی آب و هوایی و اقلیم‌های مختلف جغرافیایی می‌گردد.

ترمووود

ترمووود از ترکیب دو واژه ترمو به اضافه وود (ترمووود) ساخته شده است که معنای تحت اللفظی آن چوب حرارت دیده (ترمووود) است.

ترمووود فرآیندی است که طی آن چوب با تکنولوژی پیچیده و در شرایط خاصی خشک می‌شود تا چوب ترمووود بتواند مقاومت خاصی کسب کند و مدت زمان بیشتری مورد استفاده قرار گیرد.

به وسیله به‌کارگیری متد فراوری مناسب و روش‌های کاملاً مهندسی می‌توان دوام و ماندگاری و عمر چوب ترمووود را بالا برد و آن‌ها را در برابر شرایط محیطی و عوامل جوی مقاوم‌تر ساخت.

کاربرد ترموود

کاربردهای ترموود چوب‌های ترمووود به دلیل فرآیندی که در جریان ترمو شدن طی می‌کند به خصوصیات خاص و منحصر به فردی دست می‌یابد که آن‌ها را تبدیل به عالی‌ترین گزینه جهت استفاده برای نمای خارجی و نمای داخلی ساختمان می‌کند.

فرآیند تشکیل ترمووود

در این فرآیند، چوب در حضور مقادیر کم اکسیژن، در معرض دماهای بالا قرار گرفته و طی این فرآیند، دیواره سلولی اصلاح حرارتی می‌شود. تخریب اجزای دیواره سلولی (عمدتاً همی سلولز) و ساماندهی مجدد مولکولی (عمدتاً لیگنین) باعث کاهش رطوبت جذب شده توسط چوب شده و کشیدگی آن تا میزان ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. در نتیجه، ویژگی‌های انواع ترموود چوب ترمو ثبات ابعادی مناسبی داشته و در شرایط مختلف جوی نسبت به چوب آلات فرآوری نشده ماندگارتر خواهد بود.

علاوه بر آن، بر اثر فرآیند ترمو، مقاومت چوب در برابر قارچ‌های چوب‌خوار افزایش می‌یابد. این در حالی است که ویژگی‌های مکانیکی چوب ترمو به علت تصعید برخی مواد چوبی تضعیف می‌شود که لازم است مورد اخیر در هنگام کاربرد چوب آلات ترمو شده مد نظر قرار گیرد.

رنگ‌های ترمود پایه آب

این رنگ‌های پایه آبی ۲۰ طیف رنگی دارند. این رنگ‌ها به دلیل پایه آبی بودن می‌توانند تا عمق ۲ تا ۳ میلی‌متری چوب ترمود نفوذ کنند.

این رنگ‌ها روی چوب لایه نمی‌سازند و به همین دلیل به‌مرورزمان پوسته پوسته نمی‌شوند. رنگ‌های پایه آبی برای چوب‎های دکوراتیو و نمای ساختمان و همچنین سازه‎های چوبی به کار می‌روند.

رنگ‎‎های ترمود پایه روغن

رنگ‌های ترمود پایه روغنی بی رنگ هستند و بیشتر برای رنگ آمیزی کف محوطه‎های باز و یا سخت چوب‎ها مناسب‌اند. این رنگ‌ها را می‌توان در کنار رنگ‌های آبی به کار برد و تنوع رنگی بسیار بالایی دارند. رنگ‌های ترمود پایه روغنی مقاومت بالایی در شرایط جوی مختلف دارند و در برابر اشعه UV آفتاب نیز مقاوم‌اند. این رنگ‌ها زیبایی اصلی چوب را حفظ می‌کنند.

انواع چوب ترموود, ویژگی چوب ترمو وود, ترمو وود, کاربرد ترمو وود, ترمووود چیست, ترمو وود,چوب ترمو,ترمووود,مزایا چوب ترموود,

کاربرد ترمو وود به عنوان کف

چوب ترموود برای کف از ترمووود دکینگ و آنتی اسلب استفاده می‌شود که ضخامت بیست میلیمتر داشته باشد. همچنین دارای شیارهایی نیمه عمیق است که از لیز خوردن جلوگیری می‌نماید و مخصوص مکان‌های مرطوب و خیس است.

البته در مکان‌هایی که فشار زیاد باشد باید حتماً از چوب عش استفاده کرد که از خانواده سخت چوب‌ها است.

کاربرد چوب ترمووود به عنوان آلاچیق چوب ترمووود آلاچیق کلاً از خانواده نرم چوب‌ها و اغلب از جنس کاج است.

برای تیر و ستون‌ها ضخامت چهل و دو میلیمتر و ما بقی اجزا ترکیبی از ضخامت دو سانتی‌متر و پایین‌تر است. به کارگیری ترمووود برای ساخت روف گاردن ترموود روف گاردن ترکیبی از نرم چوب‌ها و سخت چوب‌هاست.

استفاده ترمو وود برای سونا خشک کلاً از نرم چوب‌های معطر استفاده می‌شود که حتی المقدور باید بدون گره هم باشند.

کاربرد ترمووود برای ساخت تابلو سردر مغازه‌ها و فروشگاه‌ها به جای استفاده از فلکسی و بنر. ترمووود به عنوان سایه بان و پرگولا، ترموود پرگولا از نرم چوب‌ها است و ضخامت بالای چهل میلیمتر مورد نیاز است.