چوب ضد حریق چیست و نحوه ضد حریق کردن چوب با رنگ ضد حریق چگونه است؟

مقاوم در برابر آتش مقاوم در برابر چوب

به دلایل بسیاری چوب همیشه از مصالح ساختمانی ترجیح داده شده است. این بسیار کارآمد در فروشگاه یا در محل است.

هر دو موجود و قابل تجدید است؛ آن نسبتاً ارزان است؛ و هنگامی که به اجزای ساخت و ساز قبل از مهندسی ساخته می‌شود، چوب بار افزایش ساختاری را بدون از دست دادن هر یک از خواص ساختاری مطلوب آن انجام خواهد داد.

با درمان با مواد شیمیایی مقاوم در برابر آتش، چوب تمامیت ساختاری خود را در دمای حتی بالاتر از فولاد حفظ خواهد کرد، بدون از دست دادن خواص ساخت و ساز مناسب است و Wood Treated Retardant (FRTW) خواص بازدارنده آتش خود را برای زندگی ساختار حفظ می‌کند.

 

بدین ترتیب، تحت فشار قرار دادن مواد شیمیایی مقاوم در برابر آتش، امکان استفاده گسترده از چوب و تخته سه لا در مجتمع ساختمان ملی وجود دارد، بدون هیچ گونه فداکاری در انعطاف پذیری طراحی و شیوه نجاری خوب. در حقیقت، معکوس درست است، زیرا استفاده از FRTW به طراح اجازه می‌دهد انعطاف پذیری بیشتری در برخورد با برخی از جنبه‌های ایمنی آتش کد، جایی که چوب مواد ساختمانی ترجیحی است، یا جایی که یک خطر بالقوه آتش وجود دارد.

 

چگونه FRTW تداوم گسترش آتش است

هیچ ساختمان کاملاً ضد آتش نیست. با این حال، یکپارچگی ذاتی FRTW در شرایط آتش سوزی یکی از نقاط قوت خود در مقایسه با دیگر مواد ساختمانی غیر قابل احتراق است.

گرمای شدید می‌تواند پرتوهای فولادی، سرامیک‌ها و خرپاها را به صورت دست و پنجه نرم کند. فولاد شروع به از دست دادن قدرت به سرعت: در ۵۵۰ درجه سانتی گراد آن را از دست داد نیمی از قدرت شکستن آن؛ در ۷۵۰ درجه سانتی گراد آن ۹۰ درصد از دست داده است.

اکثر آلومینیوم‌های آلومینیومی آسیب‌پذیرتر هستند و به‌طور متوسط ​​حدود ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد و ذوب شدن آن‌ها در دمای ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد از بین می‌روند.

 

در حال حاضر عملکرد FRTW داخلی در صورت آتش سوزی را در نظر بگیرید. مواد شیمیایی مقاوم در برابر آتش که به فشار چوب آغشته می‌شوند، شروع به واکنش نشان می‌دهند، زمانی که درجه حرارت به ۲۷۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد، نقطه‌ای که چوب در آن آتش سوزی می‌شود. این مواد شیمیایی چوب خام را به یک کاراکتر کربن تبدیل می‌کند که به نوبه خود به عنوان یک مانع حرارتی برای جلوگیری از سرعت که در آن مقطع با آتش کاهش می‌یابد عمل می‌کند.

گازهای غیر قابل اشتعال و بخار آب تشکیل شده و آزاد می‌شوند تا به سرعت و به آرامی آزاد شوند تا گاز قابل اشتعال به‌طور معمول تولید می‌شود، هنگامی که چوب سوزانده شود. FRTW حفظ یکپارچگی ساختاری خود را بسیار طولانی‌تر از حتی مواد غیر قابل احتراق در شرایط آتش سوزی. هنگامی که منبع شعله برداشته می‌شود، چوب درمان شده به چرخه متوقف می‌شود و از آنجایی که از احتراق پشتیبانی نخواهد کرد، شعله گسترش نخواهد یافت. مزیت دیگری: FRTW به تولید دود و گازهای سمی، تهدید اصلی برای زندگی انسان در شرایط آتش سوزی اضافه نمی‌کند.

 

FRTW گذر آزمایش Flamespread

تمام FRTW مورد استفاده در کانادا باید دارای درجه حرارت شعله ور شده تعیین شده در این آزمون باشد به عنوان CAN4-S102، استاندارد روش آزمون برای ویژگی‌های سوخت و ساز ساختمان‌های ساختمان و مصالح. این آزمون عملکرد را می‌توان تنها توسط یک آژانس تست شخص ثالث معتبر انجام داد. در همان زمان، رتبه توسعه دود همچنین به FRTW اختصاص داده شده است.

پس از آزمایش، هر گونه چوب، رتبه بندی توسعه شعله ور و دود را تعیین می‌کند. سپس رتبه بندی‌ها در برچسب Laboratory of Underwriter Canada اعمال می‌شود که برای هر ۱۰۰ پا هیئت مدیره چوب FRTW و هر ۳۲ عدد مربع تخته سه لا اعمال می‌شود.

بعضی از تولیدکنندگان میزان رنگ چوب را می‌دهند تا اجازه شناسایی در محل کار را مشخص کند.