گونه های در معرض خطر چوب | معرفی گونه های نایاب چوب |

موضوع و اخلاق اطراف استفاده از درختان برای چوب است اغلب هر دو گسترده و مبهم است. نه تنها وجود دارد پرسش از پایداری (به عنوان مثال، با توجه به نرخ فعلی برداشت، می توانید یک گونه خاص ادامه به تولید مثل در یک نرخ پایدار به طوری که تقاضا عرضه پیشی نه؟)، اما نیز وجود دارد این موضوع از تخریب زیستگاه (یعنی حتی اگر یک گونه درخت را می توان پایدار از وحشی برداشت، انجام این کار را از بین ببرد و یا به مخاطره می اندازد گونه های دیگر در همان زیستگاه؟). بیشتر به این معجون تیره مخلوط این واقعیت است که برای برخی از کشورها به ویژه فقیرتر جهان سوم کشورهای چوب کسب و کار بزرگ است، و قرار دادن محدودیت در چنین بخش سودآور تجارت خود را به عنوان ضد تولیدی، و در نتیجه واقعی یا دیده می شود سطح پتانسیل بهره برداری ممکن است به راحتی و یا به آسانی نمی توان کشف کرد. با این حال، با وجود پیچیدگی موضوع و اطلاعات ناقص و یا حتی احتمالا معیوب، برخی از اطلاعات بهتر از هیچ اطلاعات است. با این کاستی در ذهن، دو نهادهای بین المللی که استفاده می شود و در این وب سایت ذکر شده، اشاره می کند و IUCN وجود دارد.

CITES یک توافق بین المللی بین دولت در سال ۱۹۷۳ تشکیل شد، کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر نامیده می شود، و یا CITES برای کوتاه است. CITES دارای سه سطح مختلف برای حفاظت از گونه ها، شناخته شده به عنوان ضمائم .

ضمیمه – این ضمیمه نشان دهنده گونه که در بسیاری معرض خطر هستند و در نظر گرفته شود با خطر انقراض ، و در نتیجه بیشتر در تجارت بین المللی محدود شده است.

ضمیمه دوم – این ضمیمه شامل گونه هایی که در معرض خطر در طبیعت هستند، اما لزوما با خطر انقراض است. گونه ها در این ضمیمه از نزدیک تنظیم شده است، اما به طور معمول به عنوان به عنوان ضمیمه I.

محدود ضمیمه III – این ضمیمه شامل گونه هایی که یک کشور خاص (به نام ” حزب” در رویا)، به طور داوطلبانه درخواست به منظور کمک به حفظ گونه ها در درخواست تنظیم می شود. مقررات گونه ضمیمه III تنها برای حزب خاص است که گنجاندن آن درخواست قابل اجرا است، و در نتیجه خیلی کمتر محدود از ضمیمه I یا II .

اگر چه به معنای واقعی کلمه هزار گونه گیاهی حفاظت شده وجود دارد تحت CITES ، تنها یک بخش از این گونه درختان هستند، و از گونه های درخت شامل، تنها بخش نسبتا کوچکی از آنها در واقع به عنوان چوب استفاده می شود. بنابراین، لیست زیر یک نسخه فشرده و ساده شده از ضمائم CITES ، از جمله تنها گونه از درختان که به طور معمول استفاده می شود و یا برداشت برای چوب است.

CITES گونه های ذکر شده نام متداول نام علمی CITES وضعیت تاریخ آگهی MM / DD / YYYY Afrormosia Pericopsis elata ضمیمه دوم ۱۹۹۲/۶/۱۱ AJO Caryocar costaricense ضمیمه دوم (از جمله محصولات از چوب به پایان رسید) ۱۹۷۵/۰۷/۰۱ Almendro Dipteryx panamensis ضمیمه III (از جمله محصولات از چوب به پایان رسید؛ چوب از کاستاریکا و نیکاراگوئه تنها) ۲۰۰۳/۰۲/۱۳ خاکستر، تامو Tamo زبان گنجشک mandshurica ضمیمه III (چوب از روسیه فقط) ۲۰۱۴/۰۶/۲۴ BOIS د رز Dalbergia louvelii ضمیمه III (چوب از تنها ماداگاسکار) ۲۰۱۱/۰۹/۲۸ Brazilwood گل ابریشم echinata ضمیمه دوم ۲۰۰۷/۹/۱۳ سدر، اسپانیایی Cedrela odorata ضمیمه III (چوب از برزیل، بولیوی، کلمبیا، گواتمالا و پرو تنها) ۲۰۰۱/۰۶/۱۲ کوکوبولو Dalbergia retusa ضمیمه دوم ۲۰۱۳/۶/۱۲ آبنوس، ماداگاسکار Diospyros SPP. ضمیمه دوم (چوب از تنها ماداگاسکار) ۲۰۱۱/۰۹/۲۸ SPP ها Lignum رزومه جویاک. ضمیمه دوم (از جمله محصولات از چوب به پایان رسید) ۲۰۰۳/۰۲/۱۳ چوب ماهون، کوبا درخت ماهون ضمیمه دوم ۱۹۹۲/۶/۱۱ چوب ماهون، هندوراس Swietenia macrophylla ضمیمه دوم (چوب از تنها Neotropics) 1995/11/16 چوب ماهون، مکزیکی Swietenia humilis ضمیمه دوم (از جمله محصولات از چوب به پایان رسید) ۱۹۷۵/۰۷/۰۱ میمون پازل ضمیمه معمای میمون من (از جمله محصولات از چوب به پایان رسید) ۱۹۷۵/۰۷/۰۱ بلوط، ژاپنی بلوط mongolica ضمیمه III (چوب از روسیه فقط) ۲۰۱۴/۰۶/۲۴ Podocarp، سیاه کاج کاج بودا neriifolius ضمیمه III (از جمله محصولات از چوب به پایان رسید، چوب از نپال تنها) ۱۹۷۵/۱۱/۱۶ SPP رامین Gonystylus. ضمیمه دوم (از جمله محصولات از چوب به پایان رسید) ۲۰۰۱/۰۸/۰۶ چوب بلسان بنفش، برزیل Dalbergia جسم سیاه ضمیمه (از جمله محصولات از چوب به پایان رسید) ۱۹۹۲/۰۶/۱۱ چوب بلسان بنفش، هندوراس Dalbergia ضمیمه stevensonii دوم ۲۰۰۸/۲/۱۲ چوب بلسان بنفش، ماداگاسکار Dalbergia madagascariensis ضمیمه III (چوب از تنها ماداگاسکار) ۲۰۱۱/۰۹/۲۸ چوب بلسان بنفش، یوکاتان Dalbergia tucurensis ضمیمه III (چوب از تنها نیکاراگوئه) ۲۰۱۴/۰۶/۲۴ چوب بلسان بنفش، سیامی Dalbergia cochinchinensis ضمیمه دوم ۲۰۱۳/۳/۱۳ Stinkwood، قرمز پیجیوم آفریکانوم ضمیمه دوم (از جمله محصولات از چوب به پایان رسید) ۱۹۹۵/۰۲/۱۶ Verawood Bulnesia sarmientoi ضمیمه دوم ۲۰۱۰/۶/۲۳ Zitan پترکارپوس santalinus ضمیمه دوم ۱۹۹۵/۲/۱۶

توجه داشته باشید که یک لیست به طور کلی به این معنی که تجارت چوب خام، یا در ورود به سیستم، هیئت مدیره، و یا به صورت روکش، محدود شده است. در برخی از گونه، محدودیت است و حتی بیشتر، و شامل حتی محصولات تمام ساخته شده از و یا از جمله چوب محافظت: یکی از موارد شایع این است که با گیتار ساخته شده از چوب بلسان بنفش برزیل. در این موارد، آن را غیر قانونی است به چنین آیتم ها در سراسر مرزهای بین المللی بدون مجوز صادرات مناسب. اگر فکر می کنید که چوب یا محصول چوب به پایان رسید برداشت شد / ساخته شده قبل از تاریخ از CITES کنید، شما هنوز هم می توانید از نظر قانونی با سفر و یا صادرات چوب مگر اینکه شما اثبات و یا شواهد دیگر که آن را قبل از تاریخ را به دست آمد نوشته شده است. اگر شما از شواهد مورد نیاز، و حاضر به پرداخت هزینه پردازش و منتظر ۲-۳ ماه برای پردازش، و سپس شما ممکن است واجد شرایط گواهی پیش کنوانسیون. در اغلب موارد، واردات / صادرات چوب خام ذکر شده در CITES ضمائم I یا II می تواند پیچیده و پر هزینه است، و در اغلب موارد، نه قانونی است و نه تشویق. برخی از چوب بیشتر محدود شامل محصولات چوبی حتی به پایان رسید است، و در تمام موارد به جز موارد استثنایی ترین است، توصیه نمی شود. اگر تا به حال در شک در چنین مسائلی پیچیده، لازم است تا مشورت مقامات مناسب برای به دست آوردن یک ماده روشن است. 

IUCN در سال ۱۹۴۸ تاسیس شد، اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت ( IUCN و یا برای کوتاه) هر دو از قدیمی ترین و بزرگترین شبکه برخورد با مسائل زیست محیطی جهانی است. شاید قابل توجه ترین برای دستگاه های خانگی، در IUCN منتشر آنچه که به عنوان فهرست قرمز IUCN از تهدید گونه ™ شناخته شده است. گونه ها شامل در فهرست قرمز به یکی از سه دسته تقسیم می شوند :

در معرض انقراض : بنا به گزارشات رو به خطر بسیار بالایی از انقراض در طبیعت در آینده نزدیک .

در معرض خطر : نه در معرض انقراض ، اما گزارش هنوز در برابر خطر بسیار بالای انقراض در طبیعت در آینده نزدیک .

آسیب پذیر: در معرض خطر نیست، اما بنا به گزارش هنوز در برابر خطر بالای انقراض در طبیعت در آینده میان مدت .

لازم به ذکر است که ” آینده نزدیک ” در اینجا نسبی است: IUCN با استفاده از سنج از سه نسل به تعیین نرخ یک گونه تخلیه . با پستانداران و دیگر موجودات کوتاه مدت، این پنجره سه نسل ممکن است تنها چند سال یا چند دهه است. با این حال ، از آنجا که درختان را می توان عمری بسیار طولانی ، ( چند دهه یا حتی قرن ها برای یک نسل )، جدول زمانی کلی برای درختان در معرض خطر است به طور کلی لنجرنج از دیگر گونه های در معرض خطر. علاوه بر این به سه دسته ذکر شده در بالا ، همچنین چند ارزیابی های دیگر که باعث می شود در IUCN گونه وجود دارد:

در نزدیکی تهدید : با مشخصات فنی با معیارهای فهرست قرمز گونه های آسیب پذیر و یا در معرض خطر برآورده نمی کنند، اما نزدیک به مقدماتی و / یا ممکن است در آینده نزدیک واجد شرایط. به حفاظت : در حال حاضر تمرکز از یک گونه و یا برنامه حفاظت زیستگاه خاص. توقف و قطع این برنامه های حفاظت به زودی در گونه منجر به در فهرست قرمز ذکر شده است. اطلاعات کم : داده یا به اندازه کافی به یک ارزیابی دقیق ، و یا لیست یک گونه تردید است و یا به چالش کشید. کمترین نگرانی : گونه که نزدیک به تهدید نیست، و وابسته به تلاش های حفاظت نشده است.

همچنین باید توجه داشت که یکی از ضعف های ناخواسته از فهرست قرمز است که آن را تنها خطر انقراض در نظر ؛ مسائل گسترده تر با تخریب زیستگاه و یا جنگل زدایی در نظر گرفته نشده است. همچنین، آن را لزوما به حساب از بلوغ از درختان (به عنوان مثال ، صد ساله درختان را قطع ، و پس از آن با نهال کاشته ) است.

در فهرست قرمز گونه نام متداول نام علمی در فهرست قرمز IUCN SPP Abura است Mitragyna. آسیب پذیر Afrormosia Pericopsis elata در معرض خطر SPP Afzelia Afzelia. آسیب پذیر / خطر انقراض SPP Balau Shorea. در معرض انقراض BOIS د رز Dalbergia maritima در معرض خطر bosse که گواریا cedrata آسیب پذیر Brazilwood گل ابریشم echinata در معرض خطر Brownheart Vouacapoua آمریکا در معرض انقراض سرو لبنان Cedrus libani آسیب پذیر سدر، پورت ارفرد، اورگن Chamaecyparis lawsoniana آسیب پذیر سدر، اسپانیایی Cedrela odorata آسیب پذیر کوکوبولو Dalbergia retusa آسیب پذیر آبنوس، قهوه ای گل ابریشم paraguariensis آسیب پذیر آبنوس، Gaboon Diospyros crassiflora در معرض خطر آبنوس، Macassar Diospyros celebica آسیب پذیر آبنوس، مون Diospyros MUN در معرض انقراض Etimoe Copaifera salikounda آسیب پذیر Idigbo انتهای ivorensis آسیب پذیر Imbuia Ocotea porosa آسیب پذیر SPP IROKO Milicia. آسیب پذیر SPP Keruing Dipterocarpus. در معرض انقراض از Koto بالداران macrocarpa آسیب پذیر SPP ها Lignum رزومه جویاک. در معرض خطر چوب ماهون، آفریقایی ها Khaya SPP. آسیب پذیر چوب ماهون، کوبا Swietenia mahogani در معرض خطر چوب ماهون، هندوراس Swietenia macrophylla آسیب پذیر Makore Tieghemella heckelii در معرض خطر SPP شورئا Shorea. در معرض انقراض SPP تیر چوبی درخت بلوط Intsia. آسیب پذیر Moabi Baillonella toxisperma آسیب پذیر میمون پازل معمای میمون در معرض خطر Narra پترکارپوس indicus در آسیب پذیر SPP Nyatoh Palaquiuim. آسیب پذیر Okoume Aucoumea klaineana آسیب پذیر Peroba روزا Aspidosperma polyneuron در معرض خطر کاج، کاج Longleaf پالوستریس آسیب پذیر کاج، کاج مطبق جزیره نورفولک heterophylla آسیب پذیر کاج، اسطوخودوس پارانا کاج مطبق در معرض انقراض کاج، سوماترایی کاج سوماترا آسیب پذیر SPP رامین Gonystylus. آسیب پذیر ردوود سکویا sempervirens آسیب پذیر چوب بلسان بنفش، برزیل Dalbergia جسم سیاه آسیب پذیر چوب بلسان بنفش، برمه oliveri Dalbergia در معرض خطر چوب بلسان بنفش، شرق Dalbergia هند latifolia و آسیب پذیر چوب بلسان بنفش، ماداگاسکار Dalbergia baronii آسیب پذیر چوب بلسان بنفش، سیامی Dalbergia cochinchinensis آسیب پذیر SAPELE Entandrophragma cylindricum آسیب پذیر چوب اطلس، سیلان Chloroxylon swietenia آسیب پذیر چوب اطلس، غرب Zanthoxylum هند flavum آسیب پذیر مطلوب Entandrophragma مطلوب آسیب پذیر گردو، آفریقایی Lovoa trichilioides آسیب پذیر گردو، گردو کلرو californica آسیب پذیر گردو، پرو SPP گردو. در معرض خطر ها Wenge Millettia laurentii در معرض خطر Zebrawood Microberlinia brazzavillensis آسیب پذیر