آشنایی با انواع سنباده و کاربرد های آن | روش استفاده از سنباده |

سنباده ورقه‌ای از جنس کاغذ یا مقوا یا پارچه است که دانه‌های سخت ساینده بر روی آن به وسیلهٔ چسب مخصوص نصب شده‌است و برای ساییدن مواد مختلفی چون فلزات، چوب، گچ و در بعضی موارد سرامیک استفاده می‌شود.

سنباده معمولاً برای صاف کردن و آماده کردن سطح ناصاف و خشن به کار می‌رود تا برای رنگ‌کاری آماده شود. همچنین گاهی سنباده برای ناصاف و خشن کردن سطوح صاف بکار می‌رود تا آنها را برای چسب زدن آماده سازد.

ذرات ساینده

مواد سخت مختلفی چون ذرات سنگ لعل، ذرات سیلیسیم، اکسید آلومینیوم، سنگ چخماق، و کوارتز در سنباده‌ها استفاده می‌شوند.

انواع سنباده‌ها

سنباده‌ها براساس کاربرد و مواد سایندهٔ استفاده شده در آن‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند.

سنبادهٔ کاغذی

این سنباده بیشتر برای تمیزکردن زیرکار سطوح گچی استفاده می‌شود. در عین حال که کاربردی نیز در ساییدن و صاف کردن کارهای چوبی دارد. این سنباده کرم رنگ است و اغلب به دلیل سستی بسیار آن پس از مدتی دانه‌های سایندهٔ خود را از دست می‌دهد.

سنبادهٔ آهنی

ذرات سایندهٔ این نوع از سنباده، روی پارچه قالب بندی می‌شود و در دو رنگ آبی و قرمز موجود است. رنگ آبی برای فلزات و رنگ قرمز برای چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنبادهٔ پوستاب

از این سنباده برای از بین بردن و ساییدن سطوح خش‌دار فلزی استفاده می‌شود. به علت سفتی و شکنندگی زیاد، قبل از استفاده از این سنباده باید آن را به مدت چند دقیقه در آب خیساند تا نرم شده و در حین کار بریده نشود. نام گذاری سنبادهٔ پوستاب (پوست+آب) به این دلیل است که استفاده از آن همراه با آب است. به همین دلیل، ذرات سایندهٔ این سنباده از جنس سیلیسیوم هستند تا در اثر تماس با آب دچار زنگ‌زدگی نشود.

تَه‌پوست

سنباده‌ای است که پس از کار بسیار، بیشتر ذرات ساینده و خورندهٔ خود را از دست داده است. در نتیجهٔ از بین رفتن ذرات ساینده، این سنباده نرم‌تر بوده و از آن می‌توان به جای سنباده‌های گروه نرم‌تر و برای مراحل پایانی استفاده کرد.

درجه‌بندی سنباده‌ها

سنباده‌ها بر اساس تعداد ذره‌های خورندهٔ آن‌ها در هر واحد سطح و درنتیجه ریزی و درشتی آن ذرات شماره‌گذاری و درجه‌بندی می‌شوند. واحد سطح در استاندارد اروپایی (که در ایران نیز استفاده می‌شود) اینچ مربع است. شمارهٔ پایین‌تر دلیل بر وجود تعداد کمتری ذره در یک اینچ است؛ در نتیجه ذرات درشت‌تر بوده و سنباده زبرتر خواهد شد.

جدول گروه‌بندی درجه‌های سنباده
درجه فوق‌العاده نرم خیلی نرم نرم متوسط زبر خیلی زبر فوق‌العاده زبر
شماره (در سیستم اروپایی) ۴۰۰ تا ۶۰۰ ۲۲۰ تا ۳۸۰ ۱۶۰ تا ۲۰۰ ۱۲۰ تا ۱۵۰ ۸۰ تا ۱۲۰ ۴۰ تا ۸۰ ۱۲ تا ۳۰

تعریف سنباده :
سنباده عبارت است از دانه های سخت ساینده و خورنده ای  که با چسب های مخصوص مخلوط شده وبر روی صفحات کاغذی و پارچه ای مخصوص چسبانده می‌شود و برای ساییدن و پرداخت در صنعت از آن استفاده می‌شود.

سنباده ورقه‌ای از جنس کاغذ یا مقوا یا پارچه است و برای ساییدن مواد مختلفی چون فلزات، چوب، گچ و در بعضی موارد سرامیک استفاده می‌شود.

سنباده معمولاً برای صاف کردن و آماده کردن سطح ناصاف و خشن به کار می‌رود تا برای رنگ‌کاری آماده شود. همچنین گاهی سنباده برای ناصاف و خشن کردن سطوح صاف بکار می‌رود تا آنها را برای چسب زدن آماده سازد.

مواد ساینده مورد استفاده در سنباده:
مواد طبیعی : ماسه –سنگ چخماق(فلینت)-سنگ کوارتز-سنگ لعل (گارانت)
مواد مصنوعی : کربور سیلیسیم-اکسید آلومینیم-براده فلزات-کاربید سیلیسیم

انواع سنباده از لحاظ نوع پشت بند:

پشت بند کاغذی : از کم جان ترین و کم دوام ترین نوع سنباده هستند و از این نوع سنباده بیشتر در نقاشی ساختمان استفاده می‌شود

پشت بند پارچه ای : سنباده های پارچه ای از دوام زیادی برخوردارند و در رنگ کاری چوب این نوع سنباده را به دستگاه سنباده مانند ماشین پوست دیسکی غلتکی و ماشین لرزان وصل نموده و استفاده می‌کنند

پشت بند الیافی : شامل تعداد زیادی لایه های پارچه ای است که نسبتا سخت و محکم است  و برای ایجاد پشت بند برای دیسکها و غلتکها به کار می‌رود

سنبادهٔ آهنی : ذرات سایندهٔ این نوع از سنباده، روی پارچه قالب بندی می‌شود و در دو رنگ آبی و قرمز موجود است. رنگ آبی برای فلزات و رنگ قرمز برای چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تَه‌پوست:سنباده‌ای است که پس از کار بسیار، بیشتر ذرات ساینده و خورندهٔ خود را از دست داده است. در نتیجهٔ از بین رفتن ذرات ساینده، این سنباده نرم‌تر بوده و از آن می‌توان به جای سنباده‌های گروه نرم‌تر و برای مراحل پایانی استفاده کرد.

انواع سنباده از لحاظ شکل ظاهری و ابعاد :

۱- سنباده صفحه ای یا ورقه ای

۲- سنباده رولی یا توپی

۳- سنباده تسمه ای یا نواری

سنباده نواری کم عرض

۴- سنباده دیسکی یا دایره ای

۵- سنباده پره ای یا ورقه ورقه

استاندارد ودرجه بندی سنباده :
سنباده ها بر اساس ریزی ودرشتی ذرات ساینده و تعداد آنها در واحد سطح (اینچ مربع) درجه بندی و شماره گذاری می‌شود هر قدر تعداد دانه ها بیشتر می‌شود اندازه آنها نیز ریزتر می‌شود بنابراین سنباده نرمتر می‌شود.در ایران معمولا از سیستم اروپایی برای شناسایی درجه ی  سنباده استفاده‌‌ می‌شود.

جدول گروه‌ بندی درجه‌های سنباده
درجه  فوق‌العاده نرم   خیلی نرم       نرم    متوسط      زبر خیلی زبر فوق‌العاده زبر
شماره (در سیستم اروپایی) ۴۰۰ تا ۶۰۰ ۲۲۰ تا ۳۸۰ ۱۶۰ تا ۲۰۰ ۱۲۰ تا ۱۵۰ ۸۰ تا ۱۲۰ ۴۰ تا ۸۰ ۱۲ تا ۳۰

سنباده پوست آب : کاغذ سنباده هایی هستند که چسب ضد آب سیلیس دارند و برای سنباده کاریهایی که باید همراه آب استفاده شوند به کار می‌رود آب ذرات سنباده شده را به بیرون هدایت می‌کند و از پر شدن فاصله  بین ذرات سنباده جلوگیری می‌کند.معمولا در مراحل پایانی در زنگ آمیزی چوب ، از پوست آب استفاده‌‌ می‌شود.

برای سنباده کاری باید به نکات زیر توجه کرد :
– سنباده کاری همیشه از سنباده زبر شروع شده و به ترتیب از سنباده نرمتر استفاده می‌شود
– هنگام استفاده از سنباده با دست سنباده را از عرض نصف نموده و آن را سه لا کنید این کار باعث می‌شود هنگام کار سنباده نلغزد و آسیب به انگشتان نزند
– در موقع سنباده زدن از تمام جهات و قسمتهای سنباده استفاده کنید
– سنباده های زبر پس از استفاده نرم شده و می‌توان به جای سنباده نرم استفاده کرد
– در رنگ کاری چوب همیشه سنباده باید در جهت الیاف چوب کشیده شود

تخته پوست :

چون کف دست یکنواخت و صاف نمی‌باشد و سطح کار را براحتی و به طور یکنواخت نمی‌توان سنباده زد از وسیله ای به نام تخته پوست می‌توان برای سنباده زدن با دست استفاده نمود بعضی از تخته های سنباده دارای دو سطح از جنس مختلف می‌باشند که یکی از پلاستیک برای سطوح صاف و دیگری از اسفنج برای قسمتهای قوس دار ومدلدار می‌باشد

تجربه‌ی شخصی من :‌‌ می‌توانید از تشک مستعمل تکواندو برای تخته پوست استفاده کنید و از عمر بالای آن  لذت ببرید.

استفاده از قطعه پلاستیکی فرمدار برای پرداخت سطوح پروفیل خورده :

نحوه ساخت پروفیل معکوس :

زهوارها و لبه های پروفیل خورده یا(ابزار خورده و فرم دار) را بوسیله قطعه چوبهایی كه روی آن پروفیل بر عكس زده شده باشد سنباده بزنید.

نوعی تخته سنباده که از سنباده کمربندی برای سنباده زنی استفاده میشود و برای مقید کردن سنباده و جلوگیری از در آمدن آن از یک پین استفاده می‌کنند

پرداخت کاری قسمتهای باریک به وسیله نخ کنفی :

انجام عملیات سنباده زنی به وسیله ماشین سنباده زنی :

دستگاه سنباده دیسکی یا ماشین پوست : از این دستگاه برای پرداختکاری در مراحل اولیه استفاده می‌شود

در اثر پرداخت با این دستگاه خطوط مدوری در روی کار ایجاد می‌شود که باید در مراحل بعدی این خطوط برداشته شود.

تقسیم بندی صفحه ماشین پوست از لحاظ جنس :

۱- صفحه فلزی
۲- صفحه پلاستیکی
۳- صفحه لاستیکی

به منظور چسباندن سنباده به صفحه این دستگاه از چسب آهن استفاده می‌شود به این ترتیب که به هر دو سطح چسب زده می‌گذاریم خشک شود اگر انگشت به آن نچسبید می‌توانیم دو سطح را به هم بچسبانیم

دستگاه سنباده نواری

دستگاه سنباده لرزان مخصوص پرداختکاری نهایی

دستگاه سنباده سه گوش برای سنباده زنی گوشه های کار